img
  • کد خبر:۶۶۰۶
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه ، ۶ مرداد سال ۱۳۹۵
  • ساعت ۱۰:۳۲:۰
  • تعداد بازدید: ۴۹۸
img

محمود گبرلو؛ عضو هیات انتخاب جشنواره مقاومت، در گفت‌وگو با «صبا» عنوان کرد:

تلویزیون در حوزه مقاومت و دفاع مقدس بسیار ضعیف است

آن‌طور که پیش از این اعلام شده بود محمود گبرلو از اعضای هیات انتخاب سریال‌های تلویزیونی در جشنواره فیلم مقاومت است.

وی درباره معیارهای انتخاب مجموعه‌های تلویزیونی در این جشنواره به «صبا» گفت: بر اساس سیاست‌هایی که جشنواره تعیین و به هیات انتخاب ابلاغ کرده بود سعی کردیم متناسب با آن‌ها موضوع‌ها و سریال‌هایی را انتخاب کنیم که در این سال‌ها ساخته شده‌اند. از جمله اهداف و برنامه‌هایی که جشنواره مطرح کرده این است که آثار و سریال‌ها باید به ارزش‌های اصلی دینی، ملی، انقلابی و دفاع مقدس توجه بیشتری داشته باشند. همچنین روحیه دفاعی، مقابله با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم با دشمنان را مد نظر قرار دهند و ما در این آثار بتوانیم این ویژگی را ببینیم یا به نوعی وحدت و همبستگی مردم را در برابر دشمنان این مرز و بوم نشان و علاوه بر این ارج نهادن به منافع ملی را نسبت به منافع فردی در اولویت قرار دهند. در مجموعه آثار باید شامل خلاقیت، نوآوری و برخورداری از استاندارد‌های کیفی در تولید باشند.

گبرلو در ادامه از هدف برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره مقاومت به طور قطع برای کار خود هدفی دارد و آن هم این است که بتواند نقش انقلاب اسلامی در معیار هویت ایرانی را در سطح ایران و جهان نشان دهد و یا تبیین‌کننده دفاع و ارزش‌های مقاومت باشد. ما هم بر اساس آن سعی کردیم سریال‌ها را ببینیم و انتخاب کنیم.

این منتقد و تحلیلگر ادامه داد: از لحاظ منطقه‌ای، جهانی و همچنین شرایط داخلی در وضعیتی هستیم که سریال‌های ساخته شده باید مسئولیت‌پذیری و روحیه جهاد، شجاعت و فداکاری میان مردم را ایجاد کند. علاوه بر این بتواند هویت دینی و انقلابی و عزت ملی کشور را نشان دهد. ما بر همه این موارد تاکید داشتیم و سعی کردیم سریال‌ها را بر اساس آن انتخاب کنیم. ضمن این‌که در جشنواره مقاومت باید به بحث رزمندگان و ایثارگران هم توجه کنیم تا به نوعی نشان‌دهنده شجاعت و فداکاری سال‌های دفاع مقدس باشد.

وی با توضیح این‌که برخی سریال‌ها در زمینه مقاومت یا دفاع مقدس نیستند اما برای انتخاب آن‌ها دلیلی وجود داشت گفت: بعضی سریال‌‎ها هستند که به طور مستقیم به دفاع مقدس اشاره دارند اما برخی هم هستند که در قالب داستان روحیه فداکاری و ایثار را نشان می‌دهند و به طور غیر‌مستقیم به موضوع مقاومت می‌پردازند؛ به عنوان مثال در یک داستان خانوادگی ممکن است اتفاقی مانند اختلاس رخ بدهد که در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که اگر ایثار و فداکاری کنیم می‌توانیم زندگی بهتری داشته باشیم. در این مسیر هم شخصیت‌هایی انتخاب می‌شوند که روحیه ایثار و ایمان خودشان را از دوران دفاع مقدس داشته‌اند و حضورشان در روند قصه بسیار اثرگذار بوده است. ما نمی‌توانیم فقط به موضوع دفاع مقدس بپردازیم، شاید ما قصه‌هایی را کار کنیم که بخواهد سبک زندگی ایرانی و اسلامی را نشان دهد اما این سبک زندگی ایرانی می‌تواند بر اساس الگوهایی باشد که نمونه‌اش در هشت سال دفاع مقدس اتفاق افتاده است. بنابراین می‌توان متاثر از این سوژه‌ها و دیدگاه‌ها در هشت سال دفاع مقدس سریال‌های خوبی ساخت.

گبرلو درباره نوع بررسی مجموعه و تماشای آثار بلند هم توضیح داد و گفت: به طور طبیعی این امکان وجود ندارد که هیات انتخاب تمام قسمت‌های سریال‌های طولانی را ببینند ولی برخی سریال‌ها پیش از این از تلویزیون پخش شده‌اند و به طور طبیعی قسمت‌های زیادی از سریال دیده شده و محتوای آن به‌دست آمده است. البته افردای که اهل فن باشند با دیدن اکثر قسمت‌های برنامه می‌توانند به این نتیجه برسند که این کار قابلیت حضور در جشنواره را دارد یا نه. ضمن این‌که همه این کار‌ها با تصمیم و هم‌فکری جمعی به نتیجه می‌رسد.

مجری سابق برنامه «هفت» با اشاره به ضعف تلویزیون در ساخت سریال‌های حوزه مقاومت گفت: به عنوان کسی که سال‌ها در مقام تحلیلگر سریال‌ها و فیلم‌ها را می‌بیند باید بگویم ما در حوزه مقاومت سریال‌های قوی و قدرتمندی نداریم. ایده‌ها و سوژهای جذاب فراوانی وجود دارد که می‌تواند برای تماشاگر نیز جذاب باشد. تماشاگر باید مسائل مقاومتی را که دائم در اخبار‌ها می‌ببیند و درجهان اسلام روز به روز گسترده‌تر می‌شود در قالب سریال‌های فاخر ببیند که در این زمینه ضعف جدی داریم؛ یعنی سریال‌هایی که متناسب و نزدیک به این موضوع باشند خیلی کم تولید می‌شوند اما سریال‌هایی پلیسی و اکشنی که در اروپا یا امریکا ساخته می‌شود بدون استثنا گذری هم در حوزه مقاومت در بحث جهان اسلام دارند اما متاسفانه ما این ضعف را داریم که اصلا اشاره‌ای به این حوزه نمی‌کنیم. فکر می‌کنم تلویزیون باید یک بازبینی جدی انجام بدهد و متناسب با فضای سیاسی و اجتماعی روز جهان اسلام وارد عمل شود و بتواند سریال‌های مرغوب‌تری تهیه کند.

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما: