اخبار

اولین نشست خبری بنیاد گزارش عماکرد فعالیت های سه ماهه اول بنیاد خیرین حوزه های علمیه

    

حجت الاسلام والمسلمین فخرروحانی مدیرعامل بنیاد خیرین حوزه های علمیه در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه به تشریح عملکرد سه ماهه این بنیاد پرداخت.

به گزارش معاونت رسانه بنیاد خیرین، حجت الاسلام والمسلمین حسین فخرروحانی پیش از ظهر امروز در نشست خبری که به منظور تشریح گزارش عملکرد فعالیت سه ماهه اول بنیاد خیّرین حوزه های علمیه برگزار شد، اظهار داشت: بنابر دغدغه ی صاحب نظران و مسؤولین مرکز مدیریت حوزه مقرر شد که خیرین حوزه های علمیه تحت یک بنیاد به صورت ساماندهی شده فعالیت کنند.

ایشان افزود: بهره گیری از توانمندی های مادی و معنوی خیّرین، اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی وقف و باقیات الصالحات میان جامعه متدینین، ایجاد زمینه مناسب اجتماعی فرهنگی بنیاد خیّرین برای استفاده در حوزه های علمیه، همسویی و همگرایی در بین نیکوکاران در کارهای خیریه مانند احداث و تجهیز حوزه های علمیه برای جلوگیری از موازی کاری و اهتمام به بهره برداری از ظرفیت های دیگر نهادهای همسو، پنج هدف اصلی تأسیس بنیاد بود.

مدیرعامل بنیاد خیرین حوزه های علمیه بیان کرد: بعد از ابلاغ آیت الله اعرافی، بنیاد خیّرین حوزه های علمیه کار خود را با تمام توان آغاز کرد و در ابتدای کار به دستور ایشان با معاونت های مرکز مدیریت حوزه های علمیه جلساتی برای دریافت نیازها و سنجش اولویت ها برقرار شد.

حجت الاسلام والمسلمین فخرروحانی گفت: جلسات شورای طرح و برنامه از دیگر فعالیت های آغازین بنیاد خیرین بود که طب این جلسات گروه اندیشه ورز، آیین نامه هایی برای جذب کمک خیرین تدوین نمودند.

وی تأکید کرد: اقدام بعدی راه اندازی شعب بنیاد در استان ها بود که رئیس شعبات حوزه ها، مدیر حوزه علمیه استان مربوطه بوده و دبیر آن از نیروهای جهادی توسط هیأت مدیره انتخاب می شوند.

مدیرعامل بنیاد خیرین حوزه های علمیه اضافه کرد: از نکات حائز اهمیت آن است که آیت الله اعرافی رئیس هیات امنای بنیاد خیرین می باشند و هزینه کرد این بنیاد به صلاحدید ایشان است و اولویت های هزینه ها توسط ایشان تعیین می شود؛ همچنین هزینه کرد نیز با نظر مبارک ایشان انجام می شود و این نکته مورد توجه خیرین قرار گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین فخرروحانی خاطرنشان کرد: سایت بنیاد خیرین حوزه های علمیه با آدرس www.bkh.ir جهت ساماندهی خیرین و جذب اعتبارات و فعالیت های دیگر راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: در ماه های نخست که فعالیت بنیاد خیرین آغاز شد موج پنجم شیوع کرونا بود و آسیب دیدگان و بستری های حوزوی نیازمند حمایت بودند؛ بدین منظور با دو بیمارستان در قم هماهنگ شد و با روحانیونی که در این دو بیمارستان بستری بودند ارتباط برقرار گردید و در این مدت ۲۷۸ بیمار کرونایی و خانواده ایشان تحت پوشش حمایتی بنیاد قرار گرفت. همچنین مقدار هزینه های درمانی که تحت پوشش بیمه نبود پرداخت شد که ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال در این زمینه از محل کمک های خیرین تأمین و پرداخت گردید.

وی تصریح کرد: بنیاد خیرین حوزه های علمیه برای کمک هزینه تهیه جهیزیه و مقدمات ازدواج نیز اقدام کرد و در همین سه ماهه نخست در این زمینه ۲ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال توسط بنیاد هزینه شد.

حجت الاسلام والمسلمین فخرروحانی یادآور شد: تعداد ۳۶ رأس قربانی نیز تا کنون ذبح شده که در بسته های معیشتی به نیازمندان قرار دارد؛ همچنین مدارسی که در تامین هزینه تغذیه مشکل داشتند، با این قربانی ها به آن ها کمک شد.

وی ابراز کرد: یکی از مهمترین فعالیت های بنیاد خیرین حوزه های علمیه حمایت از خانواده های ایتام روحانیون است که بدین منظور خانواده روحانیونی که از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ از دنیا رفته و زیر ۵۰ سال سن داشته‌اند و دارای فرزند زیر ۱۸ سال بوده اند کمک هایی انجام شده است و در مجموع ۱۱۰ خانواده تحت پوشش قرار گرفته است.

مدیرعامل بنیاد خیرین حوزه های علمیه اضافه کرد: با توجه به گلایه های طلاب ساکن در شهرک مهدیه از بالابودن قیمت ها، راه اندازی فروشگاه خیریه شهرک مهدیه نیز از دیگر کارها بوده و یک تعاونی در این شهرک راه اندازی شده و خیرین کالاهای خود را به قیمت تمام شده واقعی در اختیار این تعاونی قرار داده اند.

حجت الاسلام والمسلمین فخرروحانی تأکید کرد: هدف از تأسیس بنیاد خیرین حوزه های علمیه صرفا کمک به روحانیون نیست، بلکه فعالیت های عام المنفعه نیز در این بنیاد انجام می شود، به طور مثال در کمک هایی که به بیماران کرونایی انجام شد، افراد غیرطلبه نیز هدف کمک ها قرار گرفتند، اما طبیعی است که اولویت اولیه ی بنیاد رفع نیازهای روحانیون است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 2 =