preloader

عمران و آبادی

تجهیز مدارس علمیه

با این که بسیاری از خیرین به صورت سنتی در صددند که برای گسترش مدارس علمیه اقدام نمایند اما باید دانست که هم اکنون تعداد زیادی از مدارس علمیه وجود دارند که اگرچه از ساختمان مناسب و وسعت مطلوبی برخوردار هستند اما استفاده ی بهینه ای از آن ها نمی‌شود و این نیست مگر به جهت آن که تجهیزات اولیه ی مورد نیاز وجود ندارد و یا ناقص است.
تجهیزات عبارت اند از وسایل گرمایشی و سرمایشی؛ اقلام مربوط به آشپزخانه ی مدرسه نظیر گاز، یخچال، قابلمه و ظروف، کابینت و …
همچنین میز و صندلی و تخته جهت کلاس درس و فرش و موکت یا تخت خواب جهت تجهیز خوابگاه.

نوسازی مدارس فرسوده

از آن جایی که احداث برخی از مدارس علمیه مربوط به ده ها سال و در برخی موارد به بیش از آن برمی‌گردد به صورت طبیعی با گذشت این مقدار از زمان نیاز به بازسازی بافت های فرسوده ی آن وجود دارد . به تجربه شاهد آن بوده ایم که با کمک یک خیر نیک اندیش و با صرف هزینه ی به مراتب پایین تر از احداث یک بنای جدید، همان نتیجه ی مطلوب که عبارت است از «وجود بستر مناسب برای تربیت سربازان امام زمان عج» حاصل شده است. لازم به ذکر است کمک های غیرنقدی نظیر مصالح ساختمانی و… در این خصوص قابل استفاده است.

مسکن مبلغین و اساتید

یکی از نیازهای بسیار مهم امروز جامعه ی اسلامی وجود حوزه های علمیه در مناطق محروم و کم برخوردار است، زیرا پایگاهی برای نشر معارف و ترویج گفتمان اسلامی و پاسخ به شبهات فرقه های انحرافی و … می باشد. همچنین بسیاری از خانواده ها به جهت نیازی که به حضور فرزندشان در نزدیکی خود دارند اجازه ی مهاجرت عریزانشان به مرکز را نمی دهند؛ ازین رو لازم است که حوزه های شهرستان ها و خصوصاً مناطق دوردست با اساتید قوی، غنی گردند و همچنین مساجد محلی با حضور مبلغین احیا شوند.
از سویی با تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده ایم که بزرگترین مانع از مهاجرت اساتید و مبلغین به شهرستان ها نبود مسکن یا به اصطلاح: « خانه ی عالم» در مقصد می باشد. بدیهی است در صورت وجود مسکن حداقلی مشتاقان زیادی برای هجرت از قم و مناطق مرکزی به سوی مراکز هدف وجود دارد.

شهرک های مسکونی طلاب

بزرگترین معضل یک طلبه ی جوان همانند دیگر کسانی که در سال های آغازین زندگی مشترک به سر می‌برند و از ناحیه ی خانواده حمایت نمیشوند، نبود مسکن حداقلی می باشد. ازین رو مدیریت حوزه و بزرگان آن از سال ها قبل برای حل این مشکل اقدام به تأسیس شهرک هایی طلبه نشین که اقتضائات خاص فرهنگی و اجتماعی خود را دارد نموده اند.
اینک با گذر زمان نیاز به نوسازی، توسعه و احداث فازهای جدید وجود دارد.
یکی از بزرگترین شهرک های مسکونی طلاب، «شهرک مهدیه» واقع در حومه ی قم می باشد که بسیاری از واحد‌های آن به جهت مشکلات فنی قابل سکونت نیست.
کمک به توسعه ی این ظرفیت اقدام شایان توجهی برای حل بزرگترین معضل طلاب خصوصاً در وضعیت اسف بار قیمت های نجومی مسکن در کشور می باشد.

احیای موقوفات

با توجه به اهمیت وقف و تاکید فراوانی که در روایات به آن شده است نیک اندیشان فراوانی از دیرباز، موقوفاتی را برای حوزه های علمیه قرار داده اند.
با گذشت زمان و دراثر بلایای طبیعی و… بسیاری از این موقوفات، کاربری خود را از دست داده اند و احیای مجدد آن ها نیازمند صرف هزینه است. بی شک با احیای موقوفات منبع بسیار بسیار مناسبی برای تامین تمامی نیازهای حوزه های علمیه به وجود می‌آید تاجایی که بنابر اظهار کارشناسان درصورتی که بتوان این رقبات را احیا نمود تمامی هزینه های جاری و مشکلات مالی حوزه ها حل خواهد شد.